Sportem ke spalování podkožního tuku

12.08.2021 | Zdraví

Každý sport, aktivita a forma pohybu nabízí jiné možnosti a jiné výsledky. Chcete-li dosahovat výsledků, musíte jasně znát svůj cíl a podle něj volit optimální prostředky. Vrhnout se jen tak bezhlavě do cvičení bez jasného záměru a strategie vám sice jistě časem zlepší kondici a zdraví, ale vaše jednání bude značně neefektivní. Investujete mnohem více úsilí a času, než byste museli. Také můžete dosáhnout zcela jiných výsledků, než o jaké jste stáli. Prvním krokem je tedy ujasnit si základní prioritu či cíl. Nabrat svalovou hmotu, zvýšit maximální sílu, vyrýsovat již získanou svalovou hmotu nebo zhubnout podkožní tuk a získat štíhlou a pevnou postavu?

My se budeme věnovat víceméně výhradně poslední možnosti, což vyplývá už z názvu článku. Předpokládejme, že se chcete především zbavit podkožního tuku, ale také zachovat svalovou hmotu, zpevnit ji a zlepšit svou kondici. Nejde vám však o významnější zvyšování svalového objemu. V takovém případě by bylo spíše chybou dávat příliš velký prostor silovým sportům či vysloveně anaerobním činnostem, jako je například posilování s vysokými zátěžemi. Zmínili jsme anaerobní činnost. Co to znamená? Velmi jednoduše je to taková fyzická aktivita, která je velmi intenzivní, ale krátkodobá a při níž jsou primárním zdrojem energetické zásoby těla (glykogen). Typickým zástupcem je sprint, vzpírání apod.

Pro naše účely budou důležité zejména sporty tzv. aerobní. Tedy takové, které se vyznačují nižší intenzitou, ale dlouhým průběhem a při kterých je zdrojem energie zejména tuk. Typicky například vytrvalostní běh, jízda na kole, dále pak sporty, které jsou, dalo by se říct, na pomezí, např. bojové sporty, kondiční posilování, aerobik apod.

Tuky a kalorie nejsou totéž

Jistě jste už na internetu viděli různé tabulky uvádějící, kolik kalorií lze za určitou dobu spálit různými činnostmi či sporty. Mnoho lidí se však automaticky domnívá, že spálené kalorie se rovnají spáleným tukům, a tudíž sport, u nějž je nejvyšší číslo, je na hubnutí automaticky nejlepší. Není tomu tak. Kalorie představují spálenou energii, kterou může tělo brát jak z tuků (převážně aerobní činnost), tak i ze sacharidů (převážně anaerobní činnost) a případně i z bílkovin. Pro nás, chceme-li zejména spalovat tuky, je tedy takový údaj zavádějící. Podívejme se tedy na ideální sporty pro přímé spalování tuků. A přímé proto, že k úbytku tuků samozřejmě dochází i u anaerobních sportů, ale poněkud odlišným způsobem, tím se však zde zabývat nebudeme.

Veslování nebo veslařský trenažér

Tato aktivita skvěle kombinuje spalování tuků s výraznějším posilováním svalů. Je nutné disponovat dostatečnou sílou i vynikající vytrvalostí, abyste tento pohyb ovládli. Komplexně posiluje svaly paží, ramen, hrudi, zad i spodní části trupu a nemálo zasahuje také hýždě a stehna. Zkuste alespoň na čas v posilovně vyměnit rotoped nebo orbitrek za veslařský trenažér a uvidíte, že budete spokojení, jaký stimul pro hubnutí i posílení svalů tato obměna přinese.

Švihadlo

Jednoduché, úsporné a nesmírně účinné. Vynikající kombinace. Kvalitní švihadlo můžete koupit v jakékoli sportovní prodejně a k vykonávání této činnosti potřebujete maximálně pár čtverečních metrů prostoru a případně tolerantní sousedy. Při skákání zapojujete velké svalové skupiny, jako jsou hýždě, stehna, díky čemuž dochází ke stimulaci spalování tuků. Zároveň nezanedbáváte horní část těla, která se také, ač se to třeba nezdá, dost nadře. Zejména pokud zvolíte těžší švihadlo. Zpočátku volte jednoduchý skok snožmo a pomalé tempo, postupně můžete zkoušet různé nové způsoby přeskoku a zrychlovat. Pamatujte, že i drobné obměny v pohybu stimulují organismus k většímu spalování tuků i k růstu svalové hmoty.

Vytrvalostní běh

Zní to samozřejmě velmi banálně, ale přesto běh nelze opomenout, neboť jako pomocník v hubnutí je pravděpodobně dosud nepřekonaný. Po chůzi je to pro nás nejpřirozenější aktivita, přesto je velmi náročná a spálíte při ní velké množství kalorií. Zejména pak pocházejících z tuků. Pro spalování tuků je třeba dodržovat některá pravidla. Běh nesmí být příliš intenzivní. Držte se cca na 55–70 % maxima tepové frekvence. Pokud příliš zaberete, posunete se do anaerobního pásma a začnete spalovat sacharidy. Nicméně protože sacharidy představují pro organismus primární zdroj energie, tělo je začíná spalovat vždy jako první, teprve po určité době postupně přechází na tuky. Zde velmi záleží na trénovanosti jedince. Profesionální vytrvalostní běžci mohou spalovat tuky téměř okamžitě nebo pár minut po začátku běhu a také se udrží v aerobním pásmu i při výrazně intenzivnější námaze. Průměrný člověk musí počítat s tím, že k významnějšímu spalování tuků se jeho tělo dostane teprve po cca 20–30 minutách. Proto je důležité, aby aktivita trvala dost dlouho a minimálně půl hodiny. Tomu je logicky třeba také uzpůsobit tempo.

Tenis

Mohli jste si všimnout, že podobně jako vytrvalostní běžci, i tenisté jsou velmi štíhlí. Nemají na sobě téměř žádný tuk, ale zato pevné, avšak nikoli objemné, svaly. Tento sport klade obrovské nároky na výdrž a oproti běhu má přinejmenším dvě velmi významné výhody. Je mnohem zábavnější a zapojuje podstatně výrazněji svaly horní poloviny těla, které se u běhu angažují minimálně. Tenis má však také samozřejmě zásadní minusy. Zejména představuje mnohem větší zátěž po finanční stránce, což není každému vhod. Také se výrazně více zatěžuje pouze jedna polovina horní části těla, což často vede ke vzniku svalových disbalancí.

Intervalový trénink

Intervalový trénink je zejména v posledních letech velmi oceňovaný. Představuje spojení anaerobního a aerobního cvičení, ale dohromady tvoří celek, který je ještě mnohem účinnější než jednotlivé prvky samy o sobě. V čem tento trénink spočívá? Jedná se o střídání fází vysoké intenzity s fázemi nízké intenzity, případně odpočinku. Jistou přirozenou, ale nepravidelnou formu tak představuje například i v tomto článku zmíněný tenis, kde se intenzita výdeje energie neustále mění. Nicméně, intervalový trénink bývá aplikován velmi často právě na běh. Na začátku tréninku zvolíte délku jednotlivých fází, a to podle svých aktuálních schopností. Existuje nepřeberné množství těchto šablon, od nejjednodušších, střídajících fázi intenzivní a odpočinkovou a v různých délkách. Přes takové, které pracují se zvyšující se intenzitou až po například tzv. pyramidové. Najděte si takovou, která vám bude vyhovovat, a rozhodně tento způsob cvičení vyzkoušejte.

Zdroj: Johanka Mo, everydayhealth.com/fitness/the-best-fat-burning-exercises-for-at-home-and-the-gym/, healthline.com






Celkem 1 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat