Za každým vytrvalostním výkonem se skrývá víc než jen svalová síla a odhodlání. Nová studie odhaluje fascinující schopnost mozku, který se při extrémní námaze může chovat naprosto nečekaně, aby udržel tělo v pohybu.
Běh, cyklistika nebo plavání – slova, která znamenají nejen zdravý životní styl, ale i výzvu překonat sebe samé. Vytrvalostní sporty, kde se počítají kilometry, hodiny a často i dny strávené v pohybu mají své nezpochybnitelné kouzlo a přinášejí nespočet fyzických i psychických benefitů. Že při nich člověka pohání jen sacharidy a silná vůle? Ale kdepak, je tu ještě jeden hnací motor a rozhodně byste to do něj neřekli.
Sebedestrukce může být i k užitku
Představme si náročný maraton, který zdolají opravdu jen ti zdatní a trénovaní. Ve chvíli, kdy už svaly protestují a únava roste, tělo přepíná na nouzový režim. A právě v tomto kritickém okamžiku dochází v mozku k hodně překvapivému jevu. Španělští vědci nedávno zjistili, že tento orgán začíná spotřebovávat část své vlastní izolace nervových vláken, aby pro unavený organismus získal potřebnou energii navíc (1). Je to jako by si vyčerpaný motor „upiloval“ kousek vlastního obalu, aby mohl dál šlapat na plné obrátky.
Rozum trochu vázne
Tato izolace, odborně nazývaná myelin, funguje podobně jako izolace elektrických drátů, neboť zajišťuje rychlý a bezproblémový přenos nervových signálů, což je nezbytné pro koordinaci pohybu, emoce, vnímání i smyslové zpracovávání. V důsledku dočasného úbytku této klíčové látky tak teoreticky může docházet k přechodnému snížení efektivity některých mozkových funkcí a rozumových schopností. Ale ty běžecké boty ještě nevyhazujte.
Časem se to srovná
„Myelin vytrvalostních sportovců se obnovuje již krátce po fyzické aktivitě a během dvou měsíců se vrací na normální úroveň. Jeho pokles a s tím spojený kognitivní efekt je tedy jen dočasný a reverzibilní,“ uklidňuje španělský vědec Pedro Ramos-Cabrer (2). Takže, milovníci dlouhých tratí a nekonečných kilometrů, můžete dál s odhodláním překonávat své limity. Jen pamatujte, že i váš mozek si občas potřebuje „odpočinout“ a načerpat nové síly, a to nejen metaforicky.
Zdroje: (1) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10819297/, (2) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10409951/