Bojujete s nespavostí, válcuje vás stres a bolavých svalů se nemůžete ani dotknout. Možná hledáte složité řešení, přitom odpověď máte přímo ve vaší sprše. Objevte prastarou metodu střídání tepla a chladu, která zlepšuje spánek, odbourává nervozitu a snižuje svalové napětí.
Stres, stres a zase jenom stres. V dnešní hektické a uspěchané době se stále snažíme najít nejrůznější způsoby, jak zklidnit mysl, uvolnit napjatý pohybový aparát a zkvalitnit pošramocený spánek. Absolvování wellness kúry představuje jistou možnost, ale copak na ni člověk může docházet několikrát týdně? Kde by na to vzal čas a finance! Nechcete vyzkoušet proceduru, která se dá provozovat v pohodlí vlastní koupelny a za zlomek nákladů?
V jednoduchosti je síla
Představte si chladné severské ráno, kdy se po horké sauně její návštěvníci noří do ledového jezera. Nebo starověké římské lázně, v nichž se střídaly teplé a chladnější koupele pro posílení těla i ducha. Možná to zní trochu extrémně, ale tato staletími prověřená praxe, známá jako kontrastní terapie, má překvapivé benefity i pro naše moderní životy. „Už v dávné minulosti lidé intuitivně cítili, že střídání teplot má blahodárné účinky, proto nejde o žádný novodobý módní výmysl,“ uvádí na pravou míru americký lékař specializující se na léčbu bolesti Hany Demian (1).
Posilovna pro cévy
Základem je tu v zásadě prostá, leč geniální myšlenka týkající se „procvičování“ cév. Teplo je roztáhne, chlad zase stáhne. A přesně tohle má doslova oživující efekt. „Tento dynamický proces zlepšuje krevní oběh, pomáhá odplavovat odpadní látky a snižuje stres i zánět, což urychluje regeneraci a tlumí bolest. Pocit svěžesti je po kontrastní terapii zkrátka nepopsatelný,“ nešetří chválou uvedený lékař. Ten pro začátek doporučuje dopřát si příjemnou sprchu po dobu tří až pěti minut, přibližně o teplotě 40 °C. Následně přepněte na studenou vodu, ideálně kolem 10 °C, a vydržte pod ní 30 až 60 sekund. Celý cyklus opakujte třikrát až čtyřikrát. Nelze opomenout, že kontrastní sprchování skvěle působí i na pleť, protože zpomaluje tvorbu vrásek (2).
Zdroje: (1) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11900007/, (2) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9950996/, 10% AI