Sportovní podprsenka, tričko, legíny nebo „větrovka“ chránící před deštěm. Má tohle putovat do pračky po každém tréninku? Záleží na materiálu, intenzitě tréninku a vašem ekologickém cítění.
Většina z nás bezmyšlenkovitě hází zpocené sportovní svršky do prádla hned po příchodu z posilovny. Ovšem v době, kdy se svět stále více zaměřuje na ekologii a udržitelnost, je otázka optimální frekvence praní trochu složitější.
Je méně opravdu více?
Zatímco někteří odborníci neústupně tvrdí, že očistný cyklus po každém nošení je pro zachování hygieny naprosto zásadní, jiní naznačují, že opakované použití je šetrnější nejen k planetě, ale může být prospěšnější i pro samotné oblečení. A na to zřejmě lidé slyší. Vždyť i francouzská vládní agentura letos vydala prohlášení, které zmiňuje, že běžný uživatel a nadšenec pohybu dává do pračky svůj cvičební oděv průměrně po třech nošeních (1), což už se ale mnohým zdá poněkud „přes čáru“. Jak je to tedy správně a podle doporučovaných pravidel?
Materiál hraje prim
Jedním z nejdůležitějších aspektů je typ tkaniny. Tak omrkněte štítek svých věcí na sport a hledejte slova jako polyester nebo nylon. Tyto materiály skvěle odvádějí pot od pokožky, ale bohužel mají také tendenci zadržovat bakterie a nepříjemné pachy (2), proto je u nich častější praní nezbytné, na rozdíl od přírodní bavlny. Na druhou stranu, bavlna schne sice pomaleji, ale zase nenabízí bakteriím tak příznivé prostředí pro rychlé množení (3).
Na intenzitě tréninku také záleží
Intenzita aktivity je dalším směrodatným ukazatelem. Po činnostech, při kterých se doslova koupete v potu, se vám do stejného trička dvakrát vklouznout určitě nechce. Pokud se však jedná o klidnější aktivity typu jógy nebo lehkého posilování, netřeba pračku zaměstnávat. Stejný princip platí i pro vnější vrstvy, jako jsou sportovní bundy a mikiny, které nepřicházejí do přímého kontaktu s pokožkou. Samostatnou kapitolou je spodní prádlo, to je třeba vyprat po každém tréninku. No a pak je tu ten ekologický aspekt týkající se spotřeby vody a uvolňování mikroplastů do životního prostředí. To ale necháme na vašem svědomí a cítění…
Zdroje: (1) www.x.com/BillTheGardener/status/1887044356789395561, (2) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4249026/, (3) www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0939641123001182