Ať se člověk podívá kamkoli, slyší o zázračných účincích chůze i odhodlaných přípravách na maraton. Stačí na obojí jeden pár bot, nebo je to příliš velký kompromis?
Pohyb je radost a většinou k němu stačí jen dobré boty. Běžecký boom a popularita chůze, ať už venku nebo uvnitř na páse, nás nutí k zamyšlení. Můžeme běžecké boty s klidným svědomím obout i na procházku, díky čemuž si bohatě vystačíme jen s jedním modelem? Jak se to vezme. Některé nabízené typy jsou určené výhradně pro maximální výkon, zatímco jiné pronikají i do běžného života díky neuvěřitelnému pohodlí, odolnosti a stylovému vzhledu.
Kdo šetří, ten nemá za tři
„Bota určená pro běh mívá výraznější tlumení, protože nárazové síly při tomto druhu aktivity bývají mnohem větší než při obyčejném chození. Pro chůzi toto extra tlumení není nutné a může dokonce omezovat cit pro terén, což je problematické pro jedince, kteří mají potíže s rovnováhou,“ vysvětluje americká fyzioterapeutka Milica McDowell, která tím zdůrazňuje, že to, co máme na nohou, dost zásadně ovlivňuje prevenci zranění.
Když špacír, tak v poklidu
„Vycházkové boty jsou obvykle navrženy tak, aby byly pevnější v klenbě a nabízely lepší podporu, proto zlepšují správné držení těla a snižuji stres na kolena, kyčle a spodní část zad,“ upozorňuje jmenovaná odbornice. Vypadá to tedy, že si z obchodu odnesete dvě krabice a dva typy obutí. Víte ale, jak si v širokém sortimentu správně vybrat? „Je důležité znát typ vaší klenby. Jednoduchým způsobem, jak to zjistit, je podívat se na svůj oblouk z boku,“ doporučuje Milica McDowell. Dalším snadným testem je namočit si nohu a stoupnout si na papír. Pokud uvidíte otisk celého chodidla, máte ploché nohy a kupované boty byste tomu měli přizpůsobit. V každém případě je dobré vyměnit je přibližně po 500 kilometrech. I ony totiž mají určitou spotřební lhůtu!
Zdroj: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7740063/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11899058/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9987428/