Nesporné výhody cvičení se švihadlem

30.07.2022 | Trénink

Švihadlo je notoricky známá pomůcka, ke které přilnul málokdo z nás. Věděli jste ale, že 10 minut švihadla je stejně účinných jako 30 minut běhu? A má ještě mnoho dalších výhod, které využijete nejen za deštivého počasí.

Americká asociace pro zdraví a tělovýchovu se svou publikací Čtvrtletní průzkum provedla průzkum. Jednalo se o porovnávací studii (1), kdy srovnávali rozdíl mezi během a skákáním přes švihadlo, přičemž se snažili rozeznat rozdílný vliv na kardiovaskulární trénink. Výsledky jsou celkem překvapivé. Ve studii bylo zahrnuto 92 mužů, kteří se rozdělili do dvou skupin. První skupina měla za úkol skákat přes švihadlo 10 minut denně, druhá polovina po 30 minut běhala. Po šesti týdnech se všichni muži podrobili testům, které zkontrolovaly jejich kardiovaskulární stav. A k údivu bylo, že obě skupiny měly stejný stupeň zlepšení.

Vědci z toho usoudili, že skákat 10 minut přes švihadlo je stejně efektivní, jako 30 minut denně běhat. Doporučují tedy skákání přes švihadlo jako variantu k běhu především pro ty, kteří nemohou běhat z časových nebo jiných důvodů. Skákání přes švihadlo vyžaduje mnohem méně času i příprav, takže pro mnohé, kteří třeba nechtějí běhat v zimě či nevhodném počasí nebo jednoduše nemají kde, může být skákání přes švihadlo výborným pomocníkem při zlepšování kardiovaskulárního systému. 

Jedna skupina výzkumníků zaznamenala značné zlepšení kardiovaskulární kondice ve skupině dospělých mužů, kteří se zabývali progresivním přeskakováním lana. V další studii byly ženy, které přeskakovaly lano pět minut denně během čtyř týdnů. U těch pozorovaly nižší pulz, zvýšený příjem kyslíku a 25% zlepšení fyzické pracovní kapacity.

V jiných studiích (2) bylo zjištěno, že přeskakování lana snižuje napětí a zvyšuje hladinu energie. Na Výzkumném středisku Physical Fitness byly studovány skupiny lidí, kteří přeskakovali švihadlo 60 minut, pět dní v týdnu po dobu deseti týdnů. Výsledkem byla větší síla nohou a kolen, zvětšená lýtka, lepší schopnost skákat a rychlejší výkon při běhu. Bylo také zjištěno, že jsou agilnější, pružnější a měli silnější srdce.

Jak se při tom hubne?

Při přeskakování švihadla spálíme zhruba 720 kalorií za hodinu. Při rychlostech 120–⁠140 přeskočení za minutu a v závislosti na tělesné hmotnosti, což je stejné jako běh v přibližné rychlosti 10 km. Pokud se zvýší intenzita, počet přeskakování, může se zvýšit výdej kalorií na 1 000 nebo i více za hodinu, opět v závislosti na tělesné hmotnosti (2).

Určitě tedy doporučuji vyzkoušet tento jednoduchý cvik a zapojit ho do pravidelného tréninku. Začněte pomalu, nejprve se naučte jednoduše přeskočit lano a správně držet ruce, palce nahoru, bez rukou musí být švihadlo dlouhé po vaše podpaží, potom postupně zvyšujte počet přeskoků (3).

Skákání přes švihadlo je tedy vhodné pro všechny, kteří nechtějí investovat příliš času a peněz do specifického cvičení. Z tohoto jednoduchého cvičení získáte zvýšenou výdrž, stabilitu a celkovou koordinaci těla.Takže ať už je vaše motivace jakákoli, rozhodně stojí za to vyzkoušet, jak obyčejné skákání přes švihadlo zlepší váš trénink (3).

Zdroj: (1) www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10671188.1968.10618043, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8467906/, (3) názor autora


Celkem 0 komentářů

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat