Pouhé dvě minuty cvičení denně vám mohou zachránit život

Pravidelné fyzické aktivitě se nevěnujete proto, protože na ni zkrátka nemáte čas? Tuhle výmluvu teď odborníci smetli ze stolu. Podle nich totiž stačí pouhé dvě minuty cvičení denně! A ty se dají nalézt i v hodně nabitém harmonogramu.

Dvě minuty času jsou v rámci celého dne úplně zanedbatelné. Co všechno se během nich dá stihnout? Můžete si třeba přečíst článek v nějakém časopise. Anebo vyzvednout poštu ze schránky, napsat textovku či udělat si kávu. Dají se ale zužitkovat ještě lépe. Jak? Využijte je k záchraně svého života!

Tohle zvládne každý!

Nejde vám do hlavy, co má pouhých 120 sekund společného se záchranou života? Pojďme se na celou věc podívat z vědecké perspektivy. Nedávná zjištění (1) zveřejněná v odborném magazínu European Heart Journal odhalila, že 15 minut intenzivní fyzické aktivity týdně, což odpovídá zhruba dvěma minutám denně, poskytuje dostatek zdravotních výhod ke snížení rizika úmrtí, a to o zhruba 18 procent. No to jsou ale poznatky, že?

Stačí opravdu málo

Autoři této studie (1) použili náramky k sedmiletému sledování fyzické aktivity více než 71 000 dospělých s průměrným věkem 62,5 roku, přičemž monitorovali i úmrtnost respondentů. Na základě nashromážděných dat se zjistilo mnohé. „Naše výsledky potvrzují, že hromadění energické aktivity v krátkých úsecích během týdne nám může pomoci žít déle," uvádí v tiskové zprávě spoluautor průzkumu lékař Matthew Ahmadi. „Vzhledem k tomu, že nedostatek času je jednou z nejčastěji uváděných překážek pravidelné fyzické aktivity, může být sporadické cvičení i pro zaneprázdněné jedince obzvláště atraktivní volbou,“ dodává tento expert. A má to vážně logiku, nemyslíte?

Sport jako nejlepší preventivní medicína

Není žádným překvapením, že se pohybu přikládá tak obrovský zdravotní význam. Z četných studií (2) vyplývá, že lidé, kteří zdolají 10 tisíc kroků denně, jsou méně náchylní k rakovině i kardiovaskulárním onemocněním. Taktéž se díky nim ukázalo, že sport omezuje pravděpodobnost Alzheimerovy choroby (3), přičemž má blahodárné účinky na metabolismus, celkovou kondici i koncentraci. Dvě minuty denně bychom mu mohli věnovat…

Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/969038?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5015672/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32561386/


Celkem 0 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat