Tenisový loket sesadilo z trůnu telefonní zápěstí

Nějak podezřele často vás v poslední době pobolívá zápěstí? Anebo že by palec? Běžný jev! Viníkem je chytrý mobilní telefon, který prý moderní populace používá víc, než je zdrávo. Zřejmě jste tedy na drátě až moc!

Tenisový loket? Tak téhle zánětlivé patálii, která zdaleka nepostihuje jenom sportovce, ale i jedince vykonávající těžkou manuální práci, zřejmě odzvonilo. Ze seznamu častých populačních problémů jí totiž začíná vytěsňovat něco zcela nového – nešvar v podobě telefonního zápěstí (1). Asi tušíte, v čem tkví hlavní příčina, že?

Pomocník, bez kterého neuděláme ani krok

Nelze si nevšimnout, že chytré mobilní telefony jsou nedílnou součástí dnešního života. Už se zdaleka nepoužívají jen k vyřizování hovorů, lidé s jejich pomocí i pracují, nakupují, hlídají si pitný režim, hubnou, sportují, platí účty, sledují mapy i dění na sociálních sítích a identifikují neznámé rostliny. Existuje tolik aplikací, které usnadňují existenci i vykonávání běžných úkonů! A to je možná přesně ono. To kvůli nim tohle šikovné zařízení nedáme z ruky a využíváme ho minimálně čtyři hodiny denně. Tedy alespoň podle jistého statistického výzkumu (2). A že všeho moc škodí, to asi netřeba zmiňovat. Nejde pak jen o zdraví očí a narušený spánek, za což lze „poděkovat“ záření linoucí se z displeje. I klouby a svaly nesmírně trpí!

Co vyťukaný znak, to malér

Na velký problém nedávno poukázala studie (3) publikovaná v magazínu Journal of Physical Therapy Science, která objevila přímou souvislost mezi příliš častým používáním mobilního telefonu a muskuloskeletální bolestí, nejčastěji pak v oblasti zápěstí a prstů. Toto „zranění“ je pak způsobeno opakující se námahou související s vyvíjením tlaku na palec a ukazováček. Přetěžované svaly a šlachy, které volají po odpočinku, se následně zanítí a bolestivá šlamastyka je na světě. Předejít jí samozřejmě lze – stačí to se svým dobíjecím parťákem zkrátka nepřehnět. A pokud se telefon tímto způsobem přece jen vymstí, doporučuje (3) se masáž rukou a svírání antistresových míčků, čímž se podpoří krevní oběh, uvolní svaly a sníží ztuhlost kloubů. To jsme to dopracovali, že?

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7260896/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6191085, (3) www.data.ai/en/go/state-of-mobile-2022, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4395668/


Celkem 1 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat