Poznejte nepřítele jménem tělesný tuk

28.07.2022 | Zdraví

Často se bavíme o tuku uloženém na břiše, a mnoho lidí přemýšlí hlavně o tom, kde se tuk ukládá a ne nad tím, jaký druh tuku to je. V posledních letech výzkum odhalil řadu různě barevných typů tuků, každý s unikátními molekulárními vlastnostmi a zdravotními důsledky.

Od červenohnědého zbarvení až po béžové. Co pro nás znamenají tyto různé druhy tuků? Když budete vědět který je který, budete lépe připraveni zlepšit své zdraví.

Hnědý tuk „dobrý tuk“

Z evolučního hlediska, pomáhá hnědý tuk udržovat vnitřní teplo novorozenců. Je to hnědá tuková tkáň nacházející se v zadní části krku a slouží pro převod potravy na teplo (1). Když na něj působí chladné prostředí, chová se jako sval a spaluje kalorie na energii. Co se týká sprchování se studenou vodou, tím se aktivuje pálení kalorií, a podpoří se tak hubnutí, teoreticky by to mohlo fungovat. I přestože ledová sprcha před spaním nemusí být příliš zdravá nebo praktická, studie prokázaly, že tím můžete během spánku přeměnit špatný tuk na ten dobrý hnědý typ tuku (2).

Žlutý tuk „dobrý tuk“

Neutrálně zbarvené tuky, identifikované jen několik let zpátky, bylo obtížnější studovat, jelikož je to směs hnědého a bílého tuku a vyskytuje se v malých ložiscích o velikosti hrášku poblíž klíční kosti a podél páteře. Alespoň u myší vykazuje obrovský potenciál pro regulaci tělesné hmotnosti. Myši při výkonu uvolňují ze svých svalů hormon irisin, který převádí bílý tuk na hnědou tukovou tkáň. Protože lidé mají stejný hormon v krvi, předpokládá se, že lidé také produkují žlutý tuk při cvičení.

Bílý podkožní tuk „špatný tuk“

Na rozdíl od hnědého tuku, je bílá tuková tkáň bohatým úložištěm energetických zásob s nízkou mírou metabolické aktivity, kterou můžeme nalézt především na bocích, stehnech a břiše. Podkožní tuk leží přímo pod kůží a měří se pomocí kleští na kožní řasy, kdy se odhaduje procento tělesného tuku. I když přebytečný tuk není nikdy moc dobrá věc, tak je to právě podkožní tuk, zejména kolem břicha, který si přejeme, aby zmizel (3). 

Bílý viscerální tuk „opravdu špatný tuk“

Viscerální tuk, je často označovaný jako břišní tuk, který je kolem vnitřních orgánů. Z tohoto důvodu je velmi nebezpečný a je velmi těžké jej chirurgicky odstranit. Jedním z důvodů proč je nadbytek viscerálního tuku tak škodlivý je, že všechny toxiny a mastné kyseliny z viscerálního tuku se dostávají do krve a poté do jater, a negativně ovlivňuje tvorbu cholesterolu. Viscerální tuk podle výzkumu (4) produkuje chemické látky zvané cytokiny, které mohou zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, podporovat inzulínovou rezistenci a chronický zánět. Abdominální obezita je stav chronického viscerálního zánětu (5). Protože v tomto případě nemůžeme vidět nahromadění tuku jako je to možné kolem našeho břicha, mnoho lidí s nezdravými návyky si nedokážou připustit, že jsou opravdu v nebezpečí. Dobrou zprávou je, že viscerální tuk můžeme snížit se zdravou stravou, dobrému průtoku krve, a cvičením. Tento nebezpečný tuk je mnohem více ochotný jít pryč, než tvrdohlavý podkožní tuk. Začněte tedy dělat pozitivní změny ve svém způsobu životního stylu, pomocí úpravy stravy, dostatkem vody a pravidelným cvičením (6). Vaše orgány, tělo, psychika a celkově dobrý pocit se vám za to odvděčí.

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614088/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3895006/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6702693/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3473928/, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5619737/, (6) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3568069/ 


Celkem 0 komentářů

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Sýrová roláda

(1 hlasů)

Svíčková na smetaně

(2 hlasů)

Želví maso

(2 hlasů)

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat