Stravování ve stylu našich předků je krokem k pevnému zdraví

12.05.2024 | Výživa

Stravování lidí několik desetiletí zpět může vypadat nudně, ale tak tomu opravdu nebylo. Žádné průmyslové oleje, pochybné konzervanty, rafinovaná zrna, geneticky modifikované potraviny ani umělá barviva. Vše se konzumovalo čerstvé, jedly se sezonní produkty, doma chovaná zvířata a rostliny.

Módní diety podle hollywoodských celebrit, luxusní restaurace plné roztodivných specialit a spousta zpracovaných potravin všude okolo. I takové rysy má moderní stravování. Co by tomu asi řekli naši předchůdci? Těm by z toho šla hlava kolem!

Méně času znamení zátěž pro tělo

Říká se, že rozmanitost je kořením života. Jde-li o jídlo, má dnešní spotřebitel skutečně široký výběr. Komu se nechce stát u sporáku, ten si může z obchodu přinést celou hromadu předsmažených či jinak předpřipravených pochutin. Ano, je to pohodlné. Nebylo by pro naše tělo ale zdravější, kdybychom se vrátili ke svým gastronomickým kořenům? Téma k zamyšlení…

Návrat v čase

„Stravování podle našich předků je založené na nezpracovaných, sezonních, čerstvých a nerafinovaných potravinách. To jsou hlavní principy, které jsou stejné prakticky na celém světě,“ popisuje mluvčí australské zdravotní organizace Dietitians Australia (1), kterou je uznávaná dietoložka Anika Rouf. „Je to zcela  jednoduché. Jde jen o to, abyste jedli jako vaši rodiče, prarodiče a praprarodiče,“ konkretizuje jmenovaná výživová poradkyně. Co z toho budete mít? V první řadě asi štíhlejší křivky.

Nadváha začíná v kuchyni

Z některých studií (2), a to včetně té, o které se zmiňuje vědecká on-line publikace Our World in Data, vyplývá, že míra obezity od 70. let raketově vzrostla. Údajně je to důsledek stravy s vysokým obsahem zpracovaných potravin, rafinovaných cukrů a průmyslových olejů. Výzkum zveřejněný v magazínu European Journal of Nutrition zase naznačuje, že nezdravému modernímu jídelníčku lze připsat více než 42 procent případů kardiovaskulárních úmrtí. „Výhoda diety našich předků spočívá v tom, že zvyšuje spotřebu produktů bohatých na cenné živiny, čímž snižuje pravděpodobnost chronických chorob,“ domnívá se australská nutriční terapeutka Marieke Rodenstein.

Zdroje: (1) www.dietitiansaustralia.org.au/diet-and-nutrition-health-advice, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29516222/


Celkem 0 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat