Ořechová másla oživí nudný jídleníček

22.05.2023 | Výživa

Nejrůznější arašídová másla se nejen poslední dobou těší stálé oblibě. Existují snad ve všech chuťových variantách, na které si vůbec vzpomenete. Navíc jsou skvělým zdrojem tuku a jsou i velmi chutná. Proč je jíst a na co si dát při jejich konzumaci pozor?

Proč jíst ořechová másla

Arašídové máslo je velmi všestranná a výživná potravina, kterou si lidé na celém světě vychutnávají již po staletí. Vyrábí se rozemletím arašídů na pastu a je oblíbenou pomazánkou používanou do sendvičů, toastů, omáček a dalších pokrmů. Arašídové máslo je také skvělým zdrojem bílkovin, zdravých tuků a důležitých vitaminů a minerálů. (1)

Konzumace arašídového másla je skvělým způsobem, jak dodat chuť a texturu různým pokrmům. Lze ho použít ve sladkých i slaných receptech a často se používá k přípravě sendvičů, toastů, a dokonce i dezertů. Arašídové máslo je také skvělým doplňkem koktejlů a šejků a lze ho použít do omáček, dresinků a dipů. Kromě toho lze arašídové máslo použít v receptech na pečení, kterým dodá oříškovou chuť. Nicméně pokud vám opravdu chutná, nic vám nebrání konzumovat ho jen tak. (2)

Z výživového hlediska je arašídové máslo skvělým zdrojem bílkovin, zdravých tuků a důležitých vitaminů a minerálů. Je vynikajícím zdrojem zdravých tuků, které mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a diabetu 2. typu. Arašídové máslo je také vynikajícím zdrojem vitaminu E, hořčíku, železa a zinku. Navíc je také dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá udržet pocit sytosti a podporuje trávení. (3)

Arašídová másla

Nicméně při výběru oříškového másla se nemusíte omezovat pouze na klasickou arašídovou variantu. Existuje jich dokonce celá řada. Je libo kešu, mandlové, pekanové, makadamiové nebo lískooříškové? Pokud máte rádi odvážné chutě, určitě si zamilujete nejrůznější příchutě. Například cookies and cream, marmeláda, čokoláda, kokos, skořice, slaný karamel, nebo dokonce slanina. Fantazii se meze nekladou a možnosti jsou téměř nekonečné. (4)

Arašídové máslo a hubnutí

Může konzumace arašídového másla skutečně pomoci při hubnutí? Odpověď zní jednoznačně ano – ale pouze v případě, že jíte ten správný druh. Především je důležité si uvědomit, že ne všechna arašídová másla jsou stejná. Pokud chcete zhubnout, měli byste si ideálně vybrat přírodní, neslazený druh. Tento typ arašídového másla se vyrábí pouze z jedné složky – ořechů – a neobsahuje žádný přidaný cukr, sůl ani oleje. Všechno má ale své meze, ořechy jsou bohatým zdrojem tuků, a ty mají přirozeně vysoké množství kalorií. Takže pokud jste v dietě, měli byste s touto skutečností počítat. (5)

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9318508/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9318508/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9318508/, (4) Názor autora, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9318508/


Celkem 0 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat