Smoothie pro ten pravý jarní detox

25.03.2023 | Výživa

Cítíte se na jaře zpomalení a unavení? Možná za tím vězí to, že má vaše tělo málo vitaminů a živin, které potřebuje k „jarnímu probuzení“. Pokud máte rádi hned po ránu pořádnou sklenici smoothie, není nic jednoduššího než udělat drobnou změnu, a zařadit do své rutiny na příštích pár dní tuto „detoxikační verzi“ každodenního smoothie, která vašemu tělu dodá vzpruhu.

Pokud na smoothie po ránu nejste zvyklí, dejte si jarní předsevzetí a prostě zkuste něco nového! Nejlepších výsledků dosáhnete s použitím silného mixéru (vytvoří nadýchané a jemné smoothie), avšak stačit vám bude i menší příruční mixér, zkrátka cokoli, co všechny ingredience spojí do jednolité a polotekuté hmoty.

Čím je toto smoothie „detoxikační“?

Je zkrátka plné zdravých, přirozeně detoxikačních ingrediencí. Pojďme se společně podívat na jednotlivé složky. 

Koriandr obsahuje fytonutrienty, flavonoidy a celou řadu aktivních sloučenin, které pomáhají vašemu tělu zbavit se těžkých kovů tím, že je na sebe naváže a pomůže vyloučit z těla ven. Pokud vás chuť koriandru irituje, zaměňte jej v receptu za petrželku, která má pro vaše tělo podobné zdravotní přínosy. 

Zelený čaj má vysoký obsah flavonoidů (antioxidantů) a je rovněž významným zdrojem katechinů.

Okurkám se bohužel nedostává tolik pozornosti, kolik by si zasloužily, nicméně pro přípravu tohoto smoothie jsou zásadní. Jsou totiž skvělým zdrojem vitaminu C, vitamínu K, beta-karotenu a molybdenu. Jsou plné fytonutrientů, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Ananas je jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C, a vynikajícím zdrojem bromelainu, enzymu, který pomáhá při trávení.

O zázvoru je již dlouho známo, že pomáhá při zažívacích potížích. Má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Avokádo je bohaté na vitaminy a minerály, včetně draslíku, hořčíku a vysokého množství protizánětlivých látek a antioxidantů. Vysoký obsah zdravých tuků v avokádu pomáhá tělu absorbovat vitaminy A, E, D a K rozpustné v tucích.

Citronová šťáva je přírodní diuretikum s čisticími a detoxikačními vlastnostmi. Začít den citronovou šťávou vám pomůže zlepšit trávení.

A konečně: med obsahuje fytonutrienty s antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi, stopové prvky, enzymy a antioxidanty. Pasterizace může zničit účinky medu, proto je nejlepší si jej pořídit přímo od včelaře.

Jarní detoxikační smoothie

Ingredience (1 porce)

1 šálek zeleného čaje – vychlazeného

Hrst čerstvého koriandru

Hrst baby špenátu nebo kapusty

Půl okurky

2 plátky ananasu (cca 150 g)

šťáva z 1 citronu

kousek čerstvého zázvoru (o velikosti nehtu na palci)

1/2 avokáda

Postup

Všechny přísady vložte do mixéru a mixujte do hladka (cca 1 ½ až 2 minuty). Ihned servírujte.

Zdroje: názor autora, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7020843/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6616534


Celkem 1 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat