První lednový týden ve fitku je o morálce

03.01.2023 | Trénink

Většina lidí má v hlavě nastaveno, že nejlepší čas na jakékoli změny je začátek nového kalendářního roku. Začátek ledna se tak nezřídka pojí se snahami o naplnění nejrůznějších předsevzetí. Posilovny a fitness centra praskají ve švech, zaplněné lidmi, kteří chtějí zhubnout, mít lepší kondici, cítit se fit apod. Ovšem stejně tak je již pravidlem, že nadšení nováčci koncem ledna nápadně prořídnou a sílu ztrácejí i všechna novoroční předsevzetí.

Pokud tedy patříte mezi ty, kdo si jako novoroční předsevzetí vytyčili novou cestu světem fitness, nepřežeňte to hned na startu. Pokud si zvolíte program a tempo, které je výrazně v rozporu s vašimi zavedenými zvyklostmi a aktuální tělesnou kondicí, pak je toto předsevzetí jednoduše nereálné. Neběhejte tedy brzy ráno, pokud nejste ranní ptáče, ale raději si naplánujte rozumnou aktivitu v odpoledních hodinách, kdy máte nejvíce síly apod.

Strašák jménem fitko

Fitness centrum může být zastrašující místo pro úplné začátečníky. Půjdete cvičit na stroje, nebo raději zvolíte cviky s činkami? Měli byste začít rukama, nebo nohama? Můžete používat dva stroje najednou? Chcete-li se těmto dilematům vyhnout, přijďte do tělocvičny s připraveným „akčním plánem“. Najděte si seznam cviků sestavený do tréninkové jednotky, kterou budete během pobytu ve fitku následovat a dodržovat. Rovněž se ujistěte, že máte i několik záložních cviků pro případ, že by někdo zabíral lavici nebo stroj, který chcete použít.

Na internetu je celá řada stránek, které nabízejí za drobný poplatek (či dokonce zadarmo) kompletní cvičební plány pro začátečníky. Případně využijte služeb trenéra, který vás s prostředím konkrétního fitness centra podrobně seznámí, a vy tak možnost, že budete za exota, snížíte na minimum. Není nic horšího než v části fitka, která slouží jako odpočinková a protahovací zóna, lítat sem a tam a házet s osami a činkami ve snaze kopírovat cviky z crossfitu. U ostatních pravidelných návštěvníků okamžitě získáte špatnou pověst.

Vlastní tempo

Dali jste si závazek, vysnili jste si svou cílovou postavu a naplánovali jste fitness rutinu, o které jste si jisti, že vás dostane rychle do formy? Motivace bude první týden na nejvyšší úrovni, ovšem postupem času bude slábnout… někdy dříve, než se nadějete... Dávejte si proto pozor, abyste se v posilovně nepřetěžovali do stavů, které vás začnou od pokračování odrazovat. Celkové vyčerpání organismu není nic příjemného, a obvykle již z tohoto bodu není návratu. Pamatujte na to.

První týden doslova vybízí k tomu, abyste to přeháněli… elánu na rozdávání, předchozí zátěž minimální… ovšem již po pár dnech poznáte, jak velkou chybu jste udělali. Nejdůležitější ze všeho, je zklidnit se a dát si vždy dostatek času na zotavení. Chodit každý den do fitka, pokud jste začátečník, je zkrátka nesmysl! Když už nic jiného, mějte na paměti: Jakékoli cvičení je lepší než žádné cvičení. Pokud se odpálíte hned první týden, další dva týdny budete nepoužitelní. A to je to poslední, čeho chcete dosáhnout…

Klíčová je pravidelnost 

V prvních týdnech vás bude po každém tréninku tělo nesmírně bolet. Je to běžný jev. Bolest se však při pravidelném režimu bude postupně snižovat, až si tělo nakonec zvykne. Pokrok není okamžitý, ale závisí na postupu času a důsledném tréninku. Pozitivní změny budete na sobě sledovat den ode dne, a to vás bude motivovat k tomu, abyste na své vysněné cestě pokračovali. 

Zdroje: názor autora - celý článek


Celkem 0 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat