I lehké cvičení je někdy těžké

13.01.2022 | Trénink

Příznaky hypoglykemie znají hlavně ženy, které jsou na dietě. Pro krásnou postavu jíme jen to, co je nutné, a cvičíme téměř nonstop, ale občas je to pro nás velký problém.

Přijde den, kdy je náročné jen dýchat, natož si dát pořádně do těla. Proč vznikají tyto dny? A co je to ta hypoglykemie?

Hypoglykemie

Hypoglykemie neboli nízká hladina cukru v krvi. Touto nemocí trpí často lidé, kteří mají diabetes, ale i u zdravého člověka se může objevit hypoglykemický problém. Tyto problémy s nízkou hladinou cukru jsou převážně spojeny se špatně rozvrhnutým jídelníčkem a projevují se nejčastěji při cvičení, kdy máme hlad. Jestliže jsme delší dobu nejedli, tak naše tělo uskromňuje svoje fungování, někteří z nás jsou ospalí, jiným je zase zima a dalším zle od žaludku. Pokud v takovém stavu začneme cvičit, tak naše tělo pocítí velký nedostatek glykogenu a nemá z čeho vyrábět energii potřebnou pro pohyb.

Příznaky

Stanovit přesný stupeň hypoglykemie dokáže pouze lékař, ale i my jako laikové můžeme rozpoznat příznaky. Při cvičení začneme pociťovat nevolnost, slabost, nadměrné pocení, bušení srdce, rozostřené vidění a v nejhorším případě nás čeká i omdlení. Naštěstí pokud netrpíme cukrovkou, tak pro nás slabá hypoglykemie není nebezpečná a snadno ji zaženeme porcí jídla.

Jak se těmto stavům vyhnout?

Hlavní příčinou hypoglykemie je špatné stravování, kdy nastává mezi jednotlivými jídly delší pauza. Měli bychom si tedy přizpůsobit jídelníček tak, aby pauzy mezi jídly nepřekračovaly 3 hodiny. Dále se budeme snažit zhruba půl hodiny před cvičením sníst něco lehkého, jako je například banán, jablko nebo jiné sladší ovoce.

Pokud máme správný jídelníček a jíme před i po tréninku, a stále se projevují příznaky hypoglykemie, tak je vhodné navštívit lékaře, který vyloučí jiné závažnější problémy a doporučí nám správnou prevenci.

Zdroj: Johanka Mo,https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypoglycemia/symptoms-causes/syc-20373685


Celkem 1 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat