Vyhněte se při cvičení stavu plateau

08.10.2021 | Trénink

Plateau je anglický výraz pro stav, kdy se navzdory snaze a námaze neposouváme kupředu, ale zasekli jsme se na jednom místě. Často se to stává u workoutů, kdy po třech měsících progresivního cvičení najednou cítíme, že se nikam nedostáváme.

Naše výkony se nelepší, postava také ne, kila nejdou dolů. A my přitom potíme krev. Čím to je? Plateau by se dalo přeložit jako zaseknutí se na jednom bodě, bohužel pro to není lepší český výraz. Pro každého sportovce je to velmi nepříjemné, a stává se to často hlavně začátečníkům. Nováčci totiž najednou na kvalitní trénink, po pár dnech cítí zlepšení, jsou nadšení, a tak cvičí pořád dál. Nějakou chvíli to funguje, pak najednou zásek a nic. Stále jedete to samé tempo, ty samé cviky, snažíte se, zadýcháváte, jste unavení, ale výsledek nikde. Je to velmi frustrující a demotivující, člověk má pocit, že je jeho námaha zbytečná. A ona v jistém slova smyslu je. Co udělat, aby se nám tohle nestalo? 

Je třeba často obměňovat cviky

Je naprostý nesmysl cvičit pořád dokola jednu a tu samou rutinu, jedny a tytéž cviky. Nikam to nevede. Naše tělo si zvykne na danou zátěž, přizpůsobí se a bude vydávat jen tolik energie a tvořit jen takové svaly, aby to stačilo na tuto konkrétní zátěž. Takže pokud děláme jen zakopávání, dřepy a zvedání nohy, tak si tělo řekne, že je to horší a co ho ještě čeká. Vybuduje svaly a výdrž pro tuto konkrétní zátěž a víc se snažit nebude. A nebude mít nutnost zapojovat jiné svaly nebo více trénovat ty zmiňované, dáváme mu pořád stejnou zátěž stejným způsobem, takže se zasekne na jednom bodu a dál se už nepohneme. Co s tím? Řešením je obměňovat cviky. Stejně jako pestrá strava je základem jídelníčku, tak pestrý workout je základ zdravého progresu. Jakmile dáte tělu různé variace cviků, bude muset různě reagovat a přizpůsobovat se, budete ho namáhat pořád jiným a novým způsobem, takže se nemůže zaseknout, musí se pořád zdokonalovat. A o to nám jde.

Přidávejte si zátěže

Pokud máte oblíbený set cviků, který rádi cvičíte, nemusíte se ho vzdávat. Stačí, když si na cvičení vezmete závaží. Stačí návleky na ruce či kotníky, pás nebo vzít do ruky činky. Cokoli, co vašemu tělu řekne, že je něco jinak, a tím začne opět fungovat a tvořit svalovinu, protože ta dosavadní už nestačí.

Překračujte své dosavadní tempo

Dalším způsobem, jak si zachovat své dosavadní oblíbené workouty bez nutnosti je obměňovat, je snažit se překonat své dosavadní limity. Zaznamenejte si čas, za který jste danou sérii zvládli odcvičit, a snažte se, ať ji příště dáte ještě lépe. I rozdíl 15 sekund je progres. Dokud se budete zlepšovat, víte, že workouty fungují.

Ať tak či tak, rozhodně se snažte zůstávat u workoutů kreativní a pracujte na tom, ať zapojujete celé tělo v různých možnostech. Zkuste si třeba prvky z aštanga jógy, power jógy nebo pilates, podívejte se na cviky jiných lektorů a kombinujte s tím, co už umíte. Vedle toho, že se vyhnete plateau, docílíte ještě další skvělé věci, bude vás to pořád bavit.

Zdroj: Johanka Mo, healthline.com


Celkem 1 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat