Jarní dieta má velmi vysoké šance na úspěch

12.04.2024 | Hubnutí

Pokud si chcete nyní vylepšit postavu, jaro skýtá ideální příležitost a ty nejlepší zeštíhlující podmínky z celého roku. Proč?

Jste nekoneční dietáři, ale úspěch nikde? Říkáte si proč? Možná jste si dietu jen špatně načasovali. Dost bylo nezdarů, teď už to konečně vyjde! Proč? Protože je jaro!

Podmínky hrající do karet

Více světla a hlavně radosti. Ano, tohle je jaro, na které jsme tak dlouho čekali. Toto kouzelné roční období ale není jenom o zahradničení a lehčím oblečení, přicházejí s ním i jisté změny, jež mohou hubnutí hodně usnadnit. Co teď hraje ve váš zeštíhlující prospěch? Prvním faktem je, že úměrně k tomu, jak se venkovní teploty pomalu zvyšují, chuť k jídlu klesá. Zařídila to tak příroda. Americká nutriční poradkyně a spoluautorka knihy o zdravé výživě Lyssie Lakatos to vysvětluje tak, že veškeré tělesné procesy, a to včetně trávení, vytvářejí teplo. Protože se organismus nechce ani nepotřebuje  přehřát, sníženou chutí k jídlu se zbytečné zátěži snaží vyhnout (1). I další jarní fitness výhoda souvisí s teplotou, respektive termoregulací. Jmenovaná odbornice připomíná, že tělo vystavené teplu snáze a rychleji spaluje kalorie.

Nálada a delší pocit sytosti

Také vás momentální hezké počasí doslova nabíjí dobrou náladou? Je to proto, že stimuluje produkci serotoninu neboli hormonu štěstí. I serotonin je při hubnutí velice důležitý, neboť prodlužuje pocity sytosti a zabraňuje přejídání. Ostatně, právě jeho nízká hladina se často dává do souvislosti s rizikem nadváhy (2). A poslední plus?

Vitamin D pro duševní pohodu

Hřejivé sluneční paprsky také podporují samovolnou výrobu vitaminu D. I ten zlepšuje psychické rozpoložení, ale má i jiné účinky. Omezuje totiž tvorbu nových tukových buněk (3) a potlačuje jejich ukládání (4), přičemž zkvalitňuje spánek (5). A všichni přece víme, že noční odpočinek je při shazování nadbytečných kilogramů zásadní! Tak vidíte, jaro je pro hubnutí skutečně ideální.

Zdroje: (1) www.chicagohealthonline.com/losing-weight-spring/, (2) www.virginiaprimecare.com/services/serotonin-weight-loss-program/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18254883/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26899162/, (5) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24558199/


Celkem 0 komentářů

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat